How Much?

How Much?

rated by 13 teachers
by


Asking how much something costs—and understanding the answer—can be a challenge for second language learners. In pairs, have students decide on a business, such as a restaurant, shoe store, hotdog stand, coat store, etc. They should each make a list of what they sell and how much each item costs. (Aim for five to six items each.) Then the students form new pairs and practice asking and answering what each other sells and how much the items cost.