How Much Is It?

How Much Is It?

rated by 10 teachers
by
How Much Is It?
Power point presentation being numbers and prices revision game for pre-intermediate and intermediate students. I found 15 products on ebay and students have to guess how much they cost. The team/person who is closer to the real price wins. The prices are given in pounds sterling. To make students practice large numbers you can ask some of them to write down the opposite teams answers on a blackboard.